AN UNBIASED VIEW OF BADANIE OCT

An Unbiased View of Badanie oct

An Unbiased View of Badanie oct

Blog Article

Przekrój przez centralną część siatkówki – obraz charakterystyczny dla torbielowatego obrzęku plamki żółtej. W środku widać plamkę żółtą, patologicznie zasłoniętą przez torbiele Koherencyjna tomografia optyczna[a], optyczna tomografia koherencyjna[b], OCT (od ang. optical coherence tomography) – tomografia optyczna z użyciem światła częściowo spójnego (koherentnego), będąca techniką interferometryczną z zastosowaniem głównie światła o długości fali bliskiej falom podczerwonym.

Następnie prosi się pacjenta o zajęcie pozycji siedzącej bezpośrednio przed aparatem i umieszczenie brody na specjalnej podpórce. Samo badanie nie trwa długo. Zazwyczaj jest to około kilkunastu minut. Co więcej – można je powtarzać wiele razy, ponieważ jest całkowicie bezpieczne. Można na nie kierować osoby w każdym wieku.

Wpływ na jakość badania OCT mają również: poziom rozszerzenia źrenicy, właściwa pozycja pacjenta w trakcie badania oraz ewentualne trudności z utrzymaniem przez niego koncentracji.

Wykorzystywane jest również u osób zmagających się z centralną retinopatią surowiczą oraz u osób przygotowywanych do laserowej korekcji wzroku. Pozwala również monitorować stan po wykonanym zabiegu.

Znajduje się on w tylnym biegunie oka, a wszelkie patologiczne zmiany się w nim rozwijające, upośledzają ostrość wzroku.

Tomografia optyczna jest niezbędnym badaniem w diagnostyce chorób siatkówki (szczególnie przy określeniu zmian w obrębie dna oka, czyli tzw. plamki). Najnowocześniejsze aparaty wykrywają zmiany już wielkości one μm.

Z tego względu zaleca się, aby na badanie OCT udać się z osobą towarzyszącą lub skorzystać z taksówki, ponieważ prowadzenie pojazdu bezpośrednio po badaniu nie jest wskazane.

Badanie OCT plamki żółtej jest więc istotnym elementem złożonej diagnostyki oczu. Kierowani są na nie często pacjenci z podejrzeniem AMD – zwyrodnienia plamki żółtej oka, z reguły wynikającego z podeszłego wieku.

Badania, na które kierują specjaliści, zawsze powinny być wykonywane jak najszybciej – chyba że sam lekarz radzi inaczej. Narząd wzroku jest bardzo ważny i nigdy nie należy ignorować wizyt kontrolnych ani Badanie oct oka żadnych niepokojących sygnałów, które nam wysyła.

Badanie OCT jest przydatne w diagnostyce wielu schorzeń i wdrożyć skuteczne metody leczenia. Umożliwia specjaliście monitorowanie parametrów tarczy nerwu wzrokowego i analizę grubości włókien nerwowych oraz zwojowych siatkówki. Tomografia pozwala wykryć:

Czy OCT oka boli? Nie, badanie OCT nie wywołuje dolegliwości bólowych. To nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, którą można wykonać u każdego bez względu na wiek (u dzieci, dorosłych, seniorów i kobiet w ciąży).

Badanie tomografem optycznym OCT to nowoczesna, bezinwazyjna metoda diagnostyczna, będąca obecnie standardem w nowoczesnej okulistyce.…

Chciał(a)byś otrzymywać najnowsze informacje od OneDayClinic dotyczące naszych edukacyjnych publikacji związanych ze zdrowiem oczu oraz sposobami ich leczenia? Zapisz się poniżej!

Bardzo często po zaaplikowaniu kropli pojawiają się problemy ze wzrokiem, np. spore trudności z czytaniem i ostrością widzenia. Dlatego też koniecznie zadbaj o to, żeby nie przyjeżdżać własnym samochodem na badanie. Tym bardziej że negatywne skutki związane z kroplami mogą ustąpić dopiero po około 4 godzinach. Co sprawia, że w drodze powrotnej mógłbyś stanowić zagrożenia dla siebie i innych osób, które biorą udział w ruchu drogowym.

Report this page